Oszczędzanie pieniędzy to niezmiernie ważna umiejętność, która przynosi korzyści przez całe życie. Właśnie dlatego warto przedstawić dzieciom fundamenty odpowiedzialności finansowej już od najmłodszych lat. W tym artykule pokażemy Wam kilka prostych i skutecznych sposobów na to, jak nauczyć dziecko oszczędzać pieniądze i zarządzać finansami.
Poznajcie 10 rad, które pozwolą Wam nauczyć dzieci jak oszczędzać pieniądze:
- Rozmawiajcie o pieniądzach.
Nie twórzcie tematu tabu dookoła pieniędzy. Rozmawiajcie otwarcie o finansach, komunikując się w sposób prosty i zrozumiały. Wyjaśnijcie, że pieniądze są potrzebne do zakupu różnych rzeczy, skąd się biorą i dlaczego warto je oszczędzać. - Własna skarbonka.
Sprezentujcie dziecku klasyczną skarbonkę, czyli popularną „świnkę”. To świetny sposób na naukę oszczędzania. Zachęćcie dziecko, aby regularnie odkładało do skarbonki drobne pieniądze, które dostaje w prezencie. Starajcie się pokazać, jak z pozoru małych wkładów można po czasie i cierpliwym działaniu uzyskać imponującą kwotę. - Wspólnie ustalcie cel oszczędzania.
Pomóżcie maluchowi wybrać konkretne cele oszczędzania, np. zakup wymarzonej zagadki, lub sprzętu sportowego. Jasne określenie celu zdecydowanie zwiększa szanse konsekwencji w oszczędzaniu. - Nagradzajcie oszczędzanie.
Zachęćcie młodego człowieka do oszczędzania poprzez nagrodzenie jego zapału i konsekwencji — np. dołóżcie konkretną kwotę po osiągnięciu określonego wcześniej celu. - Pozwólcie dziecku zdobyć pieniądze.
Dajcie maluchowi możliwość zdobycia własnych pieniędzy — może to być za wykonanie konkretnego obowiązku domowego, ekstra zadanie lub po prostu kieszonkowe. Taka wolność nauczy dziecko odpowiedzialności i wartości pieniądza. - Na własnym przykładzie pokażcie, jak działa budżet domowy.
Nauczcie dziecko, jak tworzyć prosty i przejrzysty budżet domowy. Pokażcie mu, że pieniądze warto dzielić na przychody, wydatki i oszczędności. - Odwiedźcie bank.
Starsze dzieci możecie zabrać do banku i otworzyć ich własne konto, kiedy tylko ukończą 13 rż. Zapoznajcie dziecko z ideą banku, opowiedzcie o tym, jak działają konta oszczędnościowe oraz jakie ryzyko niosą ze sobą kredyty i zakupy rozłożone na raty. - Nie tylko mówicie — pokazujcie.
Dzieci uczą się, naśladując zachowanie dorosłych. Dlatego niezmiernie istotne jest, abyście swoim przykładem wspierali oszczędzanie i np. podczas wspólnych wakacji wyjaśnili, że możecie sobie pozwolić na to, dzięki odkładaniu przez miesiące pracy. - Wyjaśnijcie różnice pomiędzy potrzebami, a zachciankami. Jest to bardzo trudna kwestia do rozróżnienia nawet dla wielu dorosłych. Możecie spróbować nauczyć dziecko kilku zasad podejmowania decyzji. Niech maluch odczeka 24 h przed dokonaniem wyboru, niech zada sobie pytanie, czy naprawdę tego potrzebuje, oraz jaką korzyść da mu posiadanie tej konkretnej rzeczy.
- Bądźcie cierpliwi i konsekwentni.
Nauka oszczędzania wymaga czasu, cierpliwości i wielu pomyłek. Pamiętajcie, aby zachęcać młodego człowieka do regularnego odkładania pieniędzy i doceniać jego wysiłek w każdym etapie.
Słowem podsumowania — zarządzanie finansami dla każdego jest trudną do opanowania sztuką. Wpojenie odpowiednich wzorców przekłada się na świadome gospodarowanie pieniędzmi w dorosłym życiu. Bądźcie więc wyrozumiali i cierpliwi — pozwólcie się dziecku mylić i uczyć na własnych błędach oraz na własnym przykładzie pokazujcie konkretne korzyści płynące z oszczędzania.